category-icon

Zembrzyce - Jeleśnia - Zembrzyce

84 km
6 h 48 min
2.1 km
Sucha Beskidzka

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-06-15
Sucha Beskidzka
category-icon
84 km
2146 m
2144 m
Łatwy
6 h 48 min
4.9/6
Po kilku wycieczkach po województwie świętokrzyskim powróciłem na pogranicze województwa małopolskiego i śląskiego a konkretnie pogranicze powiatu suskiego i żywieckiego. Byłem ciekaw tego regionu a ciekawość podsycała lektura książki „Janosik”. Książka ta nie ma nic wspólnego z serialowym Janosikiem, została napisana przez Jalu Kurka i jej akcja toczyła między innymi w miejscowościach leżących u stóp Babiej Góry i Pilska. Tak więc nazwy miejscowości jak np. Jeleśnia, Przyborów, Koszarawa były mi doskonale znane, pozostało tylko zobaczyć je na własne oczy. Podczas tej wycieczki miałem świadomość, że teren po którym się będę poruszał nie będzie obfitował w zabytki, liczyłem natomiast na widoki związane z przyrodą. I pod tym względem się nie zawiodłem, gdyż przez większość trasy otaczały mnie góry porośnięte lasami a z licznych wzniesień, które musiałem pokonywać, czasami bardzo stromych, roztaczał się piękny widok na bliższe i dalsze góry. Zrobiłem parę zdjęć ale na dobrą sprawę czasami wypadałoby się zatrzymywać co chwilę co jednak znacznie wydłużyłoby czas wycieczki. Łatwiej by było nakręcić film choć ani zdjęcia ani film nie oddadzą rzeczywistości. Co do zabytków to też ich trochę było po drodze, w większości były to wiejskie kościoły, kapliczki. Prawdziwą perełką był natomiast drewniany kościół w Lachowicach. Widziałem bardzo dużo drewnianych kościołów i nawet jeśli ten w Lachowicach nie jest najpiękniejszy to z całą pewnością mieści się na podium. Warto także trochę czasu poświęcić na Suchą Beskidzką na czele z pięknie wyremontowanym Zamkiem Suskim. Początkowo zamierzałem zatrzymać się w Suchej właśnie przy tym zamku i przy Karczmie Rzym, stwierdziłem jednak, że skoro już tutaj jestem to warto też trochę czasu poświęcić na obejrzenie znajdującego się w centrum zespołu kościelno klasztornego. Nie była to jedyna zmiana jaką wprowadziłem podczas tej wycieczki. Przygotowując się do wycieczki wybieram obiekty, które chcę zobaczyć, często jednak zdarza się, że plan wycieczki rozszerzam o obiekty znajdujące się pobliżu mojej trasy. Podczas tej wycieczki jednym z takich obiektów była leśniczówka zwana także dworem, która po remoncie przeznaczona jest na cele kulturalne. Drugim obiektem, który uzupełnił plan mojej wycieczki, była kaplica Konfederatów Barskich na Górze Jasień w Suchej Beskidzkiej. Chcąc zobaczyć tą kaplicę wydłużyłem wycieczkę o ok. 4 kilometry, jednak te 4 kilometry były najcięższym fragmentem wycieczki. Do kaplicy podjechałem jadąc utwardzoną, czasami bardzo stromą, drogą do przysiółka Bacowie. oznaczoną jako szlak rowerowy, a wracałem szlakiem pieszym, dydaktycznym, bardziej stromym a w dodatku mokrym po ostatnich opadach i najeżonym wystającymi kamieniami i korzeniami. Myślę więc, że Góra Jasień wraz z kapliczką nadaje się bardziej na piesze spacery ale jeśli ktoś ma dużo siły i samozaparcia, to zaliczenie jej jest wykonalne.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pilsko i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pilsko i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna Pilska i okolic z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem wycieczki między Korbielowem a Ujsołami miedzy innymi po takich szczytach jak Boraczy Wierch, Rysieńka, Kozi Wierch, Trzy Kopce, Palenica, Pięć Kopców i Pilsko – drugi pod względem wysokości (po Babiej Górze) szczyt w Beskidzie Żywieckim.

Rok wydania: 2018

Zawoja, Babia Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zawoja, Babia Góra

Mapa przedstawia wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zasięg mapy wyznaczają: Stryszawa na północy, Magurka (1'114 m n.p.m.) na zachodzie, Kiczory na południu i Zubrzyca Górna na wschodzie. 
Babia Góra (1'725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Babia Góra spośród wszystkich gór polskich, pod względem wysokości ustępuje jedynie szczytom tatrzańskim. Jej charakterystyczną cechą jest asymetria stoków: południowe, opadające w kierunku Orawy są względnie łagodne w stosunku do dobrze widocznych z Zawoi, stromych i urwistych stoków północnych, zwanych „wielką zerwą Babiej Góry”. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Żywiec i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Żywiec i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna "Żywiec i okolice" z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem Żywiec i okolice po Węgierską Górke na południu, Międzybrodzie Bialskie i zaporę na jeziorze Międyzbrodzkim na północy, Rychwałd na wschodzie i Rybarzowice na zachodzie.

Rok: 2018

Beskid Żywiecki część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część zachodnia

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc oraz infrastruktury turystycznej i sportowej. Zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Mapa obejmuje zachodnią część pasma Beskidu Żywieckiego z miejscowościami: Węgierska Górka; Milówka, Korbielów, Rajcza, Zwardoń oraz pograniczem polsko-słowackim. 

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.