category-icon

Zembrzyce - Zawoja - Zembrzyce

74 km
636 m
Sucha Beskidzka
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-07-18
Sucha Beskidzka
category-icon
74 km
636 m
639 m
5.4/6
Korzystając z okresu niezbyt sprzyjającego dalszym wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych, postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji Traseo. Wycieczek tych było bardzo dużo więc siłą rzeczy ograniczyłem się do bardziej ciekawych, przynajmniej z mojego punktu widzenia bądź takich, które z jakiegoś powodu zapisały mi się w pamięci. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 18 lipca 2019 r. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji, natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas wycieczki. Opublikowanie wycieczki ma na celu pokazanie miejsc wartych zobaczenia i stanowić propozycję jeśli nie pokonania całej trasy to przynajmniej odwiedzenia poszczególnych miejsc. Podczas tej wycieczki za bazę wypadową obrałem Zembrzyce a terenem po którym miałem się poruszać był głównie Beskid Makowski (wg. regionalizacji Jerzego Kondrackiego). Pierwszą miejscowością na mojej trasie była Sucha Beskidzka, która zaskoczyła mnie ilością ciekawych obiektów i atrakcji. Najciekawsze obiekty znajdują się na Miejskim Szlaku Historycznym, na którym poza powszechnie znanym suskim zamkiem i Karczmą Rzym, znajduje się także bardzo ciekawy zespół kościelno-klasztorny, w którym jest dość nietypowa sytuacja, gdyż znajdują się tam dwa kościoły pod tym samym wezwaniem. Oglądanie tych obiektów zajęło mi sporo czasu, darowałem więc sobie cały szlak i po obejrzeniu jeszcze tylko kilku ujętych w nim budynków przy ul. Mickiewicza ruszyłem w dalszą drogę. Następnymi przystankami na trasie były zabytkowe kościoły w Makowie oraz Zawoi. Do kościoła w Zawoi droga praktycznie cały czas pięła się w górę ale łagodnie i czasami nawet się tego nie odczuwało. Mniej więcej od kościoła w Zawoi zaczął się najtrudniejszy etap wycieczki czyli wspinaczka na Przełącz Przysłop. Po dotarciu na przełęcz nie pojechałem prosto do Stryszawy ale odbiłem jeszcze w stronę przysiołka Zawoi – Zakamienia, w celu zobaczenia opisywanego jako atrakcja turystyczna klasztoru karmelitów bosych. Ani klasztor, ani też wchodzący w jego skład kościół, nie zrobiły na mnie większego wrażenia, zdecydowanie większe wrażenie robił widok w kierunku sąsiedniego Pasma Polic. Po obejrzeniu klasztoru wróciłem na przełęcz skąd skierowałem się w stronę Stryszawy i muszę przyznać, że był to bardzo komfortowy etap wycieczki bo wiódł głównie w dół. Po osiągnięciu Stryszawy odbiłem jeszcze do Lachowic w celu zobaczenia znajdującego się tak kościoła św. Piotra i Pawła. Nie jestem specjalistą ale muszę powiedzieć, że jest to jeden z najładniejszych drewnianych kościołów jakie widziałem a jego wartość podkreśla to, że aspirował do wpisania na listę zabytków UNESCO. Wprawdzie przegrał z kościołem w Dębnie Podhalańskim ale w niczym nie ujmuje to jego urodzie. Po opuszczeniu Lachowic pozostało mi tylko wspiąć się do Krzeszowa znajdującego się na terenie Pasma Pewelsko-Krzeszowskiego, skąd czekała mnie w zasadzie już tylko droga w dół do Zembrzyc.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Babia Góra i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Babia Góra i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz szlaki turystyczne wraz z kilometrażem. Idealna gdy urlop spędzasz w Zawoni bądź wybierasz się zdobyć najwyższy szczyt Beskidów – Babią Górę zaliczaną do Korony Gór Polskich. Rok wydania: 2018

Zawoja, Babia Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Zawoja, Babia Góra

Mapa przedstawia wschodnią część Beskidu Żywieckiego z Babiogórskim Parkiem Narodowym. Zasięg mapy wyznaczają: Stryszawa na północy, Magurka (1'114 m n.p.m.) na zachodzie, Kiczory na południu i Zubrzyca Górna na wschodzie. 
Babia Góra (1'725 m n.p.m.) od wieków przyciągała uwagę podróżników i badaczy, fascynowała pisarzy i poetów. Mówiło się, że na jej szczycie, nie bez powodu zwanym Diablakiem, miały swoją siedzibę złe moce. Babia Góra spośród wszystkich gór polskich, pod względem wysokości ustępuje jedynie szczytom tatrzańskim. Jej charakterystyczną cechą jest asymetria stoków: południowe, opadające w kierunku Orawy są względnie łagodne w stosunku do dobrze widocznych z Zawoi, stromych i urwistych stoków północnych, zwanych „wielką zerwą Babiej Góry”. U północnych podnóży Babiej Góry rozciąga się największa pod względem powierzchni wieś w Polsce – Zawoja. Jest to atrakcyjna miejscowość wypoczynkowa oraz idealna baza wypadowa w Pasmo Babiogórskie. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Beskid Żywiecki część wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część wschodnia

Mapa obejmuje wschodnią część pasma Beskidu Żywieckiego wraz z masywem Babiej Góry. Mapa zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Znajdziemy tu wszelkie atrakcje turystyczne, infrastrukturę turystyczną i sportową.  Na mapie zaznaczono miejscowości: Zawoja, Jordanów, Spytkowice, Zubrzyca Górna oraz pogranicze polsko-słowackie. Najbardziej interesujące atrakcje dodatkowo wyróżniono. 

Beskid Żywiecki część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część zachodnia

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc oraz infrastruktury turystycznej i sportowej. Zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Mapa obejmuje zachodnią część pasma Beskidu Żywieckiego z miejscowościami: Węgierska Górka; Milówka, Korbielów, Rajcza, Zwardoń oraz pograniczem polsko-słowackim. 

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Miejscowości na trasie