category-icon

ŻÓŁTY + _wokół Twardogóry

27 km
1 h 56 min
140 m
Twardogóra

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-09-10
Twardogóra
category-icon
27 km
140 m
130 m
Łatwy
1 h 56 min
4.4/6
Kolejna trasa z serii "wokół Twardogóry" prowadzi żółtym szlakiem pieszym. Tworzy on pętle długości około 10km. Nie ma na nim jednak szczególnych atrakcji, dlatego polecam wsiąść na rower, zgrać mój ślad GPS (przyda się!) i zrobić wersję rozszerzoną. Startuję w Sądrożycach. Żółty szlak przecina drogę asfaltową na szczycie wzniesienia, tuż obok przystanku pks. Skręcam na zachód i po kilkuset metrach docieram do punktu widokowego na górującym nad Twardogórą Wzgórzu Bożenki. Zjeżdżam do drogi szutrowej i skręcam w lewo. Gdy zaczyna się asfalt, szlak skręca w prawo, ja zaś dalej jadę prosto. Po dotarciu do głównej szosy po prawej stronie znajduje się pierwsza atrakcja - kamień milowy. Na szczęście odczyszczono go po niedawnym remoncie kanalizacji, wcześniej jeździłem tamtędy na treningach dziesiątki razy i nie zauważyłem go. Około 100m za kamieniem skręcamy w lewo na drogę gruntową łapiąc niebieski szlak pieszy. Po lewej stronie mijamy rezerwat torfowisko, który można objechać ścieżką przyrodniczą. Najlepiej zrobić to wczesna wiosną - kwitnie sporo roślinności bagiennej. Dalej jedziemy szlakiem aż do wiaduktu kolejowego, za którym skręcamy w prawo na niebieski szlak rowerowy. Dojeżdżamy nim do Twardogóry z zmieniamy szlak na czerwony. Wyjeżdżamy za miasto, gdzie po około 2 km znów trafiamy na niebieski szlak pieszy. Skręcamy z nim w prawo za ostatnimi zabudowaniami. 500m dalej natrafiamy na dawny młyn wodny. Tuż za młynem szlak skręca w lewo (słabe oznaczenie!!!) i dociera do kolejnej atrakcji - starych dębów. Następnie robimy pętlę do Goszcza (pałac i mauzoleum Reichenbachów opisałem już poprzednio) i wracamy zielonym rowerowym do Twardogóry. Musimy dostać się na stację PKP (np. częściowo powtarzając trasę po szlaku czerwonym lecz w przeciwnym kierunku), gdzie z powrotem znajdziemy żółty pieszy i pojedziemy nim dalej. Zanim wrócimy do Sądrożyc miniemy drewniany kościół św. Idziego w Chełstowie.

Łukasz Klimaszewski
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Dolina Baryczy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Baryczy

Mapa obejmuje cały obszar Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy oraz tereny przyległe. Zasięg mapy wyznaczają: Ostrów Wielkopolski na północy, Twardogóra na południu, Rawicz na zachodzie i Mikstat na wschodzie. Jest to obszar wyjątkowo atrakcyjny przyrodniczo. Znajduje się tu największy w Europie kompleks sztucznych stawów rybnych. Stawy Milickie to również największy w Polsce rezerwat ornitologiczny. Ptasi raj przyciąga rzesze obserwatorów. Uprawianie birdwatchingu umożliwiają liczne wieże i czatownie. Bogate, a przy tym mało znane jest także dziedzictwo kulturowe tego obszaru. Osobliwością są szachulcowe kościoły, domy z rudy darniowej czy zabytkowe jazy. Skala mapy pozwoliła na dokładne naniesienie dróg, ścieżek, szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych, dydaktycznych i spacerowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2022

 

Powiat ostrowski dla aktywnych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat ostrowski dla aktywnych

Mapa powiatu ostrowskiego w skali 1:70 000, w skład którego wchodzą gminy: Ostrów Wielkopolski, Nowe Skalmierzyce, Odolanów, Raszków, Przygodzice, Sieroszewice, Sośnie. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. Za pomocą wyraźnych, charakterystycznych znaków wskazano miejsca, gdzie można aktywnie spędzić wolny czas. Na mapie zaznaczono miejscowości, drogi, lokalizację obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego, zabytki, ważniejsze noclegi, łowiska, stadniny koni, parki linowe, przystanie żeglarskie, korty tenisowe, strzelnice sportowe, hale sportowe oraz kąpieliska i baseny. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 10 m. Obszar mapy ograniczony jest współrzędnymi 17°25’ - 18°14’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°24’-51°48’ szerokości geograficznej północnej.

Dolina Baryczy. Część wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Baryczy. Część wschodnia

Mapa wschodniej części Doliny Baryczy obejmuje obszar od Radziądza do Antonina. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°58’ - 17°55’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°15’-51°40’ szerokości geograficznej północnej. Mapa została zaktualizowana w terenie. Na mapie zostały zaznaczone wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne z podaniem ich długości. Mapa zawiera atrakcje przyrodnicze i bazę noclegową oraz jako ciekawostkę gniazda bocianie.

 

Dolnośląska Kraina Rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolnośląska Kraina Rowerowa

Mapa obejmuje obszar Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, czyli obszar pow. górowskiego, pow. trzebnickiego, pow. milickiego oraz gmin: Wołów, Twardogóra i Dobroszyce. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Szczególnie zostały uwypuklone drogi rowerowe istniejące, w budowie i planowane. Mapa zawiera atrakcje turystyczne, przyrodnicze i bazę noclegową. Dodatkowo zostały zaznaczone miejsca przyjazne rowerzystom. Część opisowa zilustrowana fotografiami, obejmuje obszar mapy w podziale na regiony, wybrane szlaki rowerowe oraz krótką charakterystykę miejsc przyjaznych rowerzystom.

 

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019

Miejscowości na trasie